Zespół Zintegrowanej Biologii Strukturalnej
Badania w Grupie Zintegrowanej Biologii Strukturalnej (ISB) mają na celu wyjaśnienie mechanizmów widzenia, w szczególności udziału białek szlaku fototransdukcji i cyklu widzenia, zarówno na poziomie atomowym i molekularnym, przy użyciu technik biologii strukturalnej i innych metod biofizycznych.
Oko odbiera światło za pośrednictwem fotonów wychwyconych przez białka opsyny z chromoforem (fotoizomeryzacja 11-cis do all-trans-retinal) co inicjuje oba szlaki. W fototransdukcji wzrokowej szereg złożonych reakcji prowadzi do percepcji przez mózg bodźca poprzez kaskadę sygnałów, która ostatecznie obniża poziom wewnątrzkomórkowego cGMP, który jest później uzupełniany. Seria reakcji enzymatycznych i transport przez różne komórki przywraca w cyklu wzrokowym 11-cis-retinal z jego formy all-trans. W ten sposób fotoreceptory natychmiast reagują, aby przywrócić stan opsyny z chromoforem siatkówkowym 11-cis retinal i homeostazą komórkową, umożliwiając otrzymanie nowego bodźca.
Wiele z zaangażowanych w proces widzenia białek jest związanych z chorobami wzroku i same w sobie są potencjalnymi celami leków. Niektóre z tych białek mogą być badane w terapii celowanej. Naszym ostatecznym zamysłem jest pomoc w opracowaniu środków terapeutycznych do leczenia zaburzeń wzroku i pomoc w zapobieganiu lub przynajmniej opóźnianiu wystąpienia chorób oczu.
Kontakt:
Adres ISB: Kasprzaka 44/52, 01-224 Warszawa
Lider grupy: hfernandes@ichf.edu.pl
Koordynator Zespołu: jkrwawicz@ichf.edu.pl
Kierownik Zespołu
Postdoktoranci
Doktoranci
Specjaliści naukowo-techniczni
Publikacje
-
International Journal of Molecular Sciences
Towards a New Biomarker for Diabetic Retinopathy: Exploring RBP3 Structure and Retinoids Binding for Functional Imaging of Eyes In Vivo
10.3390/ijms24054408 -
ACS omega 7
Characterization of Cyclophilin from Thaumarchaeota Nitrosopumilus maritimus: Implications on the Diversity of Chaperone-like Activity in the Archaeal Domain.
10.1021/acsomega.1c03216