
dr Georgios Skretas
Licencjat w Szkole Inżynierii Chemicznej na Politechnice Narodowej w Atenach (Grecja); doktorat z inżynierii chemicznej i biologicznej na Uniwersytecie Princeton (USA)
Inżynieria biomolekularna, biologia syntetyczna, biologia chemiczna, odkrywanie i inżynieria enzymów, odkrywanie i rozwój antybiotyków nowej generacji
Członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego ICTER na kadencję 2024-2028. Dr Georgios Skretas pracował jako postdoktorant w Instytucie Biologii Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu Teksańskiego w Austin (USA) (2006-2009). W 2010 r. otrzymał stypendium Marie Curie International Reintegration Fellowship, aby powrócić do Grecji i założyć niezależną grupę badawczą w swoim kraju. W latach 2010-2022 pełnił funkcję kierownika Laboratorium Biotechnologii Enzymatycznej i Syntetycznej oraz Instytutu Biologii Chemicznej Narodowej Greckiej Fundacji Badawczej (Grecja). Od 2022 r. jest dyrektorem Instytutu Bioinnowacji w Centrum Badań Nauk Biomedycznych „Alexander Fleming” (BSRC Fleming). Georgios Skretas otrzymał grant konsolidacyjny od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) (2019-2024) oraz grant Komisji Europejskiej na założenie ERA Chair w dziedzinie inżynierii biomolekularnej i biologii syntetycznej w BSRC Fleming (2023-2027). Jest wynalazcą w czterech (4) patentach/zgłoszeniach patentowych. Jest założycielem i dyrektorem generalnym ResQ Biotech, firmy typu spin-off stosującej podejścia biologii syntetycznej w celu przyspieszenia wczesnego etapu odkrywania leków przeciwko chorobom powodowanym przez nieprawidłowe fałdowanie białek.