Dr Pearse Keane

Opis

Pearse Keane jest profesorem sztucznej inteligencji medycznej w Instytucie Okulistyki UCL oraz konsultantem okulistą w Moorfields Eye Hospital w Londynie. Pochodzi z Irlandii i uzyskał tytuł lekarza na University College Dublin (UCD), kończąc studia w 2002 roku.

W 2016 roku zainicjował formalną współpracę między Moorfields Eye Hospital a Google DeepMind, w celu opracowania algorytmów sztucznej inteligencji (AI) do wcześniejszego wykrywania i leczenia chorób siatkówki. W sierpniu 2018 roku pierwsze wyniki tej współpracy zostały opublikowane w czasopiśmie, Nature Medicine. W maju 2020 roku wspólnie kierował pracami, ponownie opublikowanymi w Nature Medicine, mającymi na celu opracowanie systemu wczesnego ostrzegania przed zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD), zdecydowanie najczęstszą przyczyną ślepoty w wielu krajach.

W październiku 2019 roku znalazł się na liście Evening Standard Progress1000 najbardziej wpływowych londyńczyków (https://www.standard.co.uk/news/the1000), a w czerwcu 2020 roku został sprofilowany w The Economist (https://www.economist.com/technology-quarterly/2020/06/11/the-potential-and-the-pitfalls-of-medical-ai).

W 2022 roku znalazł się w „Top 10” „The Power List” magazynu The Ophthalmologist, rankingu 100 najbardziej wpływowych osób w świecie okulistyki https://theophthalmologist.com/power-list/2022.