dr Deniz Dalkara

Tytuł naukowy:

Tytuł licencjata biologii uzyskała w 2001 r. na Bliskowschodnim Uniwersytecie Technicznym. Stopień magistra farmakologii i farmakochemii oraz stopień doktora w dziedzinie komórkowych i molekularnych aspektów biologii uzyskała w Strasburgu we Francji.

Opis

Nowa członkini Międzynarodowego Komitetu Naukowego ICTER na kadencję 2024-2028, jest pracownikiem naukowym INSERM we Francji i kieruje zespołem zajmującym się terapiami genowymi i zwierzęcymi modelami chorób neurodegeneracyjnych w Instytucie Wizji w Paryżu.

Dr Dalkara otrzymała nagrodę Biovalley za pracę doktorską dotyczącą metody dostarczania białek opracowanej podczas studiów podyplomowych. Później odbyła staż podoktorski w laboratorium Ernsta Babmerga w Instytucie Biofizyki Maxa Plancka, a następnie przeniosła się do UC Berkeley, aby odbyć drugi staż post-doktorski w 2007 roku. W UC Berkeley dr Dalkara zastosowała zasady inżynierii wirusowej w celu ulepszenia wektorów AAV do ich zastosowania w chorobach zwyrodnieniowych siatkówki.

Jej praca obejmuje ewolucję molekularną i inżynierię wirusowych nośników genów oraz ich zastosowanie do opracowania innowacyjnych strategii terapii genowej w celu zwalczania oślepiających chorób siatkówki. Za swoją pracę w tej dziedzinie otrzymała nagrodę Euretina Science and Medicine Innovation Award w 2013 r., a w 2014 r. została wybrana Innovator under 35 -France przez MIT Technology Review. Dr Dalkara otrzymała nagrodę dla Young Investigator, aby założyć swoją grupę w Vision Institute w Paryżu i kontynuuje swoją działalność badawczą w tym instytucie badawczym, koncentrując się na badaniach translacyjnych.