SONATINA 8 / NCN
Tytuł projektu: Badanie dynamiki prezentacji antygenów poprzez kompleks MHCII w ucieczce immunologicznej raka za pomocą multimodalnego sekwencjonowania pojedynczych komórek.
Celem projektu jest wyjaśnienie procesu prezentacji antygenu za pomocą MHC-II w aktywowanych przez nowotwór komórkach APC oraz jego wpływ na mechanizmy unikania odpowiedzi immunologicznej. Wykorzystując innowacyjne techniki biologii molekularnej dążymy do kompleksowego zrozumienia dynamiki odpowiedzi immunologicznej w mikrośrodowisku nowotworu. Wykorzystamy technologię CRISPR-Cas, znaną jako „molekularne nożyczki”, do wyłączenia poszczególnych genów zaangażowanych w proces prezentacji antygenu MHC-II. Poprzez ukierunkowane wyłączenie genu, będziemy mogli obserwować, jak jego brak wpływa na procesy w komórce, żeby ocenić jego funkcję.
Dzięki temu podejściu chcemy zidentyfikować geny istotne dla prezentacji antygenu MHC-II i uzyskać wgląd w ich rolę w indukcji odpowiedzi przeciwnowotworowej. Wykorzystamy również multimodalne sekwencjonowanie pojedynczych komórek, aby ocenić konsekwencje „wyłączenia genów” w poszczególnych komórkach na poziomie ekspresji genów i dostępności chromatyny jednocześnie. Kompleksowy wgląd w procesy molekularne w poszczególnych komórkach, pomoże rzucić światło na regulację maszynerii prezentacji antygenu MHC-II w mirkośrodowisku guza.
Projekt ten bazuje na doświadczeniach in vitro, jednak zastosowanie technologii CRISPR-Cas oraz sekwencjonowania pojedynczych komórek, pomoże stworzyć fundament dla potencjalnego kontynuowania badań w bardziej złożonych systemach np. modelach in vivo i próbkach klinicznych.
Poznanie mechanizmów leżących u podstaw prezentacji antygenów MHC-II w aktywowanych przez nowotwór komórkach APC może dostarczyć cennych informacji dotyczących mechanizmów ucieczki nowotworu przed układem odpornościowym i przyczynić się do opracowania skuteczniejszych strategii immunoterapeutycznych.
Całkowite dofinansowanie projektu wynosi 1 299 153 PLN.