Międzynarodowe Agendy Badawcze MAB / Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Kierownik projektu: prof. Maciej Wojtkowski
Badania przeprowadzone w ramach tego projektu miały na celu dostarczenie okulistom nowej metody zdolnej do jednoczesnego wykrywania i porównywania strukturalnych i obiektywnych informacji funkcjonalnych na temat stanu siatkówki podczas normalnego procesu starzenia się i choroby. Działania badawcze obejmowały dwa nadrzędne cele naukowe koncentrujące się na wprowadzeniu dwóch nowych technologii obrazowania siatkówki, które były realizowane przez wszystkie 5 grup badawczych w ICTER.
CEL 1: Obrazowanie fluorescencji wzbudzonej dwoma fotonami dla ludzkiego oka
Podczas realizacji projektu zakończyliśmy niektóre z zadań naszego programu badawczego i doprowadziliśmy wszystkie inne do zaawansowanego stanu realizacji. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy obrazy TPEF w żywym ludzkim oku, zmierzone u dwóch zdrowych ochotników. Wykorzystując wielokrotność obrazowania, wykazaliśmy brak efektów wielokrotnej ekspozycji na femtosekundową (fs) wiązkę laserową podczas obrazowania TPEF u zdrowych ochotników. Wyniki tych badań opublikowaliśmy w czasopiśmie Journal of Clinical Investigation.
CEL 2: Optoretinografia oparta na migotaniu
Wprowadziliśmy nową metodę optoretinografii opartą na wzbudzaniu migotania (f-ORG) i obserwacji nanometrowych zmian grubości fotoreceptorów. Aby to zrealizować, wprowadziliśmy również nową technikę obrazowania o nazwie STOC-T. Daliśmy dowód na to, że technika ta działa u ludzi i optymalizujemy jej zastosowanie u myszy. Pozwala to na identyfikację biomarkerów i zrozumienie fizjologicznego mechanizmu odpowiedzialnego za obserwowane sygnały. Praca ta wymagała wspólnego wysiłku wszystkich grup badawczych w ICTER.
W przeciwieństwie do standardowych projektów badawczych skupiających się na rozwoju technologii, które badają nowe odkrycia technologiczne same w sobie, w naszym projekcie zajęliśmy się konkretnymi potrzebami okulistycznymi wykorzystując w tym celu silne zaplecze wiedzy biochemicznej, biologicznej i genomicznej. Tylko łącząc wszystkie te elementy, jesteśmy w stanie zaproponować wiarygodne biomarkery, które są kluczowe w dostarczaniu istotnych informacji potrzebnych do określenia rokowania choroby, przewidywania odpowiedzi na terapie, zdarzeń niepożądanych i interakcji lekowych oraz ustalenia podstawowego ryzyka.
Całkowite finansowanie projektu w latach 2019-2023: 34 999 400 zł