Międzynarodowe Agendy Badawcze MAB FENG / Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Kierownik projektu: prof. Maciej Wojtkowski
Celem nowej agendy badawczej ICTER jest opracowanie nowych narzędzi do bezpieczniejszych i skuteczniejszych interwencji chirurgicznych oraz terapii chorób oczu i metod diagnostycznych poprawiających rokowanie i przywracających wzrok.
Główną technologią rozwijaną w ramach agendy będzie nowatorski, zautomatyzowany system dostarczający terapeutyki do oka i wykonujący biopsję tkanek, w którym mikromanipulacje urządzeniem służącym do wstrzykiwania będą wspomagane systemem robotycznym z obrazowym lokalizowaniem w 3-D. Dla osiągnięcia tego celu planujemy wykorzystywać interdyscyplinarną współpracę i synergię między grupami ICTER, z doświadczeniem obejmującym obrazowanie funkcjonalne, molekularne i śródoperacyjne, robotykę chirurgiczną, środki kontrastowe oparte na strukturze białek, optogenetyczną terapię genową, elektrofizjologię i genomikę pojedynczych komórek z bioinformatyką. W projekcie wykorzystamy techniki obrazowania funkcjonalnego opracowane w ramach realizacji poprzedniej agendy badawczej ICTER, a tym samym rozszerzymy ich poziom gotowości technologicznej.
Możliwości zastosowania nowej techniki zostaną zweryfikowane w trzech uzupełniających się podejściach:
- poprzez rozwój terapii optogenetycznej w leczeniu ślepoty z wykorzystaniem nowych wektorów do transmisji materiału genetycznego;
- w przestrzennie rozdzielonych multimodalnych badaniach profilowania genomowego pojedynczych komórek w celu identyfikacji czynników wzrostu czerniaka błony naczyniowej;
- poprzez opracowanie nowych metod identyfikacji egzogennych środków kontrastowych do wczesnego wykrywania retinopatii cukrzycowej poprzez obrazowanie molekularne oka in vivo.
Prace rozwojowe są realizowane na poziomach zaawansowania technologicznego od TRL 4 do TRL 7. Wyniki projektu przyniosą korzyści osobom ze zwyrodnieniowymi i dziedzicznymi chorobami oczu, jak m.in. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, wrodzona ślepota Lebera oraz: retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, czerniak błony naczyniowej oka czy stożek rogówki.
Całkowite finansowanie: 30 000 000 zł